Вторник, 19.03.2024, 05:21 | Приветствую Вас Гость

6. Шаховий годинник

1. «Шаховий годинник» - це годинник із двома циферблатами відліку часу, які з'єднані один з одним таким чином, що водночас може йти тільки годинник одного з партнерів. Термін «годинник» у Правилах шахової гри означає показник часу на одному з двох циферблатів відліку часу. Кожен циферблат має «прапорець». Термін «прапорець упав» означає кінець часу, відведеного для гравця.

2.Використання шахового годинника

1) Під час партії кожен гравець, зробивши хід на дошці, повинен зупинити свій годинник і пустити годинник партнера. Після цього хід вважається «завершеним». Хід також вважається завершеним у випадку, коли зроблений хід завершує партію (див. підпункт 1 пункту 1 підрозділу 5 розділу II, підпункти 1-3 пункту 2 підрозділу 5 розділу II  та пункти 7-9 підрозділу 9 розділу II цих Правил) або коли гравець вже зробив наступний хід (у випадку попереднього незавершеного ходу).

Гравець повинен мати можливість зупинити свій годинник навіть якщо його партнер вже зробив свій наступний хід. Час між виконанням ходу на дошці, зупинкою свого годинника та вмиканням годинника партнера включається до часу, відведеного гравцю на цей хід.

2) Гравець повинен зупинити годинник тією ж рукою, якою він зробив хід. Не дозволяється тримати палець на кнопці годинника або «нависати» над нею.

3) Гравці повинні поводитись із шаховим годинником належним чином. Забороняється перемикати свій годинник до виконання свого ходу, застосовувати зайву силу при перемиканні годинника, підіймати його чи стукати по ньому. Неправильне поводження з годинником повинно каратися відповідно до пункту 6 підрозділу 12 розділу II цих Правил.

4) Поправляти фігури на шаховій дошці дозволяється тільки гравцю чий годинник включений.

5) Якщо гравець неспроможний використовувати годинник, то за дозволом судді може бути призначений помічник, який замість гравця виконуватиме операції з годинником. Показники годинника мають бути відповідно відкориговані суддею. Таке коригування не застосовується у випадку гравців з відповідними фізичними вадами.

2. Контрольні періоди

1) При використанні шахового годинника кожен гравець повинен зробити мінімальну кількість або всі ходи за відведений період часу і/або гравцям може додаватися певний додатковий час за кожний зроблений хід. Усе це повинно бути обумовлено заздалегідь.

2) Час, заощаджений гравцем упродовж одного контрольного періоду, додається до його наявного часу в наступному контрольному періоді, за умови використання відповідного контролю часу. При контролі з відстрочкою обидва гравці одержують, певний «основний ігровий час». Крім того, вони одержують «фіксований додатковий час» на кожний хід. Відлік основного часу «на обдумування ходу» починається тільки після закінчення фіксованого додаткового. У випадку, якщо гравець зупиняє свій годинник до закінчення цього фіксованого додаткового часу, основний ігровий час не змінюється, незалежно від розміру витраченого додаткового часу.

3) Відразу ж після падіння прапорця необхідно перевірити умови підпункту 1 пункту 2 підрозділу 6 розділу II цих Правил.

4) До початку гри суддя вирішує, де розмістити шаховий годинник.

3. Запізнення на партію

1) У призначений для початку гри час пускається годинник «Білих».

2) Регламент змагання(турніру) повинен передбачати дозволений час запізнення на партію. Будь-який гравець програє партію, якщо він запізнюється до шахової дошки на час більший ніж передбачений регламентом, або суддя не вирішить інакше.

3) Якщо регламент змагання передбачає не нульовий дозволений час запізнення та у випадку, коли обидва гравці не присутні під час початку гри, застосовується наступне. «Білі» втрачають весь час до свого прибуття, якщо інше не передбачено регламентом змагання, або суддя не вирішить інакше.

4) Вважається, що прапорець гравця впав, коли суддя зафіксує цей факт чи коли законну заяву про це зроблено одним із гравців.

5) Якщо гравець не завершив встановлену кількість ходів у відведений час, партія вважається програною цим гравцем, за винятком випадків застосування одного з наступних підпунктів: підпунктів 1-2 пункту 1 підрозділу 5 розділу II або підпунктів 1-3 пункту 2 підрозділу 5 розділу II цих Правил. Проте, партія визнається нічиєю, якщо позиція є такою, що партнер не може дати мат якою-небудь серією можливих ходів.

4. Порушення

1) Кожне показання шахового годинника вважається остаточним за умови відсутності явних дефектів. Шаховий годинник із явним дефектом підлягає заміні суддею, який повинен бути максимально об'єктивним при встановленні показників на заміненому шаховому годиннику.

2) Якщо під час гри з’ясувалось, що хоча б один з годинників був налаштований некоректно, будь який гравець або суддя повинен одразу зупинити обидва годинники. Суддя, при необхідності, повинен зробити коректні установки, відрегулювати час та лічильник ходів. При цьому суддя повинен бути максимально об'єктивним.

3) Екрани, монітори або демонстраційні шахові дошки, що показують поточну позицію на дошці, ходи та їх кількість, і годинники, котрі до того ж показують кількість зроблених/завершених ходів, дозволяється розміщувати в ігровому залі. Проте гравець не може робити будь-яких заяв, що ґрунтуються тільки на показаннях цих приладів.

5. Падіння прапорців

1) Якщо обидва прапорці впали і неможливо з'ясувати, чий прапорець упав першим, то партію слід продовжити, якщо це станеться у будь-який період гри, за винятком останнього періоду (коли мають бути зроблені всі ходи, що залишилися).

2) Якщо обидва прапорці впали і неможливо з'ясувати, чий прапорець упав першим, то партію слід вважати нічиєю, якщо це станеться в останній період гри.

6. Зупинка годинника

1) Якщо партію необхідно перервати, суддя повинен зупинити шаховий годинник.

2) Гравець може зупинити годинник тільки для того, щоб звернутися по допомогу до судді, наприклад, коли мало місце перетворення пішака, а потрібної фігури у його розпорядженні немає.

3) Суддя вирішує, коли слід поновити партію, у будь-якому випадку.

4) Якщо гравець зупинив годинник для звернення до судді по допомогу, суддя повинен вирішити, чи має гравець достатні причини для такого звернення. Якщо буде визначено, що гравець не мав поважних причин для зупинення годинника, він повинен бути покараний у відповідності до пункту 6 підрозділу 12 розділу II цих Правил.

Мировой рейтинг
2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
Форма входа
Друзья сайта
  • Федерация шахмат Украины

  • Днепропетровская областная шахматная федерация

  • Федерация шахмат Кривого Рога

  • Грузоперевозки по Кривому Рогу и Украине до 3 тонн по доступным ценам

    Реклама
    Абилит - фото и видеосъемка в Кривом Роге
    Поиск
    Календарь
    «  Март 2024  »
    ПнВтСрЧтПтСбВс
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    Архив записей
    Статистика





    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    free counters